Україна і Рада Європи підписали угоду про створення спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ
25 червня у французькому Страсбурзі президент України Володимир Зеленський і генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе підписали угоду про створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України. Трансляцію вели на каналі Ради Європи в YouTube.
"Кожен воєнний злочинець повинен знати, що справедливість буде відновлена і що це стосується й Росії. Зараз ми серйозно посилюємо правову війну. Попереду ще довгий шлях. У політичному плані ми вже досягли великого прогресу", – прокоментував подію Зеленський.
Він наголосив, що "правосуддя потребує часу, але воно має статися".
"Я впевнений, що сьогоднішня угода та цей трибунал дають нам реальний, реальний шанс досягти справедливості за злочин агресії. Інші установи, навіть міжнародні, не мають інструментів для цього. Нам потрібно чітко показати, що агресія веде до покарання, і ми повинні разом зробити це по всій Європі", – заявив президент України.
Повну версію статуту спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України опублікували 24 червня на сайті Ради Європи. Він, зокрема передбачає такі тези: жодних імунітетів для агресорів; повністю міжнародна юрисдикція; співпраця з МКС, а не конкуренція; повноцінні заочні процеси; юридичне встановлення істини.
Контекст:
Україна наполягала на створенні спецтрибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші схожі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи стосовно таких злочинів.
У березні 2023 року Андрій Костін, який тоді був генеральним прокурором України, розповідав про розгляд трьох основних моделей трибуналу: на підставі багатостороннього міжнародного договору, на підставі угоди між ООН і Україною й гібридний варіант. Зеленський заявив, що прийме будь-який трибунал над РФ, який приведе до справедливого вироку.
У квітні 2024 року представники 44 країн у Гаазі підтримали створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії. Окрім того, потребу створення такого трибуналу підтримала низка європейських і міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО й ОБСЄ.
21 березня 2025 року Офіс президента України повідомив, що у Страсбурзі на фінальному, 14-му засіданні Core Group погодила головні документи для запуску спеціального трибуналу з розслідування агресії проти України.
5 травня в Офісі президента України припустили, що спецтрибунал може розпочати роботу 2026 року.